10 کشور پیشرو در ازرهای دیجیتال را بشناسید

مدت زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه

فهرست مطالب این مقاله

بحث در خصوص کشورهای پیشگام و مبدع در فضای ارزهای دیجیتال را، می‌­توان از سه جنبه مختلف پیش برد. اول کشورهایی که بیشترین نرخ خرید و فروش، معاملات و استفاده روزمره ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می‌­دهند. دوم، کشورهایی که بیشترین مقدار بیت­کوین توسط مردم آن کشور، نگهداری می­‌شود. و در آخر، کشورهایی که توانسته‌­ا­ند با نگاهی جامع‌­تر، کاربردی بیش از صرف معاملات برای ارزهای دیجیتال ایجاد کنند.

رتبه بندی کشورها  از نظر بیشتری میزان معامله روزانه با ارز دیجیتال

1- اوکراین

2- روسیه

3- ونزوئلا

4- چین

5- کنیا

6- آمریکا

7- آفریقای جنوبی

8- نیجریه

9- کلمبیا

10- ویتنام

نقش تنظیم گری دولت‌ها

از سال 2009 و با معرفی رسمی بیت­کوین، تکاپو و رقابت وسیعی برای ایجاد رمزارزهای بیشتر شکل گرفت. اما این رقابت به فضای بین مجموعه­‌ها و شرکت‌­های توسعه­دهنده محدود نشده و به نوعی وارد فضای بین المللی شد. با گستردگی بیشتر ارزهای دیجیتال و گرایش بیشتر مردم به سمت این گونه جدید از پول، دولت­‌ها باید راهی پیدا می­‌کردند که بتوانند نقش تنظیم­‌گری (Regulatory) خود را، در خصوص ارزهای­ دیجیتال نیز بکار بگیرند. در ادامه از طریق مالیات ستانی و یا در صورت لزوم، ایجاد محدودیت، بازار رمزارزها را نیز تنظیم و کنترل کنند.

اما حقیقت این است که علم و تکنولوژی، مسیر خود را در پیش می‌گیرد. این یعنی در بلندمدت، دولت­‌ها نمی‌­توانند با ایجاد محدودیت مانع گسترش آن شوند. خاصه آنکه پشتوانه اصلی این وسعت‌­طلبی، تقاضای مردم باشد. در لیستی که در ادامه به آن اشاره می­‌کنیم، نام کشورهایی که دولت در آن‌ها محدودیت­‌های جدی علیه مبادله و یا استخراج ارزهای دیجیتال وضع کرده نیز به چشم می­‌خورد. این سندی برای ادعایی است که پیشتر مطرح کردیم.

ارزهای دیجیتال، فرصتی برای کشورهای کمتر توسعه یافته

در بین این کشورها، هم کشورهای توسعه یافته وجود دارند و هم تعدادی کشور با سطوح توسعه بسیار پایین دیده می­‌شوند. در کشورهای توسعه یافته، به دلیل وجود بلوغ و توسعه مالی، بازار ارزهای دیجیتال با سرعت خوبی بین مردم و فعالان جا افتاد. با گذر زمان به تعداد کسانی که در این بازار فعالیت می‌­کنند، افزوده شد. اما حکایت کشورهای کمتر توسعه یافته متفاوت است. در این کشورها به دلیل تورم­‌های بالا (در برخی کشورها ابر تورم)، مردم برای حفظ ارزش دارایی خود – که ویژگی­ ذاتی پول است – به استفاده وسیع از ارزهای دیجیتال روی آوردند.

اینکه در این لیست تعداد کشورهای آفریقایی، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی، به‌نظر نسبت به کشور­های اروپایی و آمریکای غربی بیشتر است، می­‌تواند به علت همین نکته باشد که عدم وجود قطعیت در سیاست­‌های پولی و مالی و همچنین بی­‌ثباتی اقتصادی، مردم این کشورها را به صورتی فزاینده به سمت استفاده از ارزهای دیجیتال برای مبادلات، حفظ ارزش و سرمایه­‌گذاری سوق می­‌دهد. بعبارت دیگر، آنچه در کشورهای توسعه یافته منجر به ایجاد تقاضا برای رمزارزها می‌­شود، سواد مالی نسبتا خوب مردم و در کشورهای در حال توسعه، پناه بردن به ارزی مطمئن­تر است. در ادامه به توضیح نکاتی تکمیلی در خصوص چند کشور خاص می‌­پردازیم.

نگاهی به نرخ پذیرش در بین مردم کشورها

روسیه

در روسیه برای مبادله و استخراج ارزهای دیجیتال منع جدی قانونی و مجازات وجود دارد. علاوه بر این، آینده حقوقی و قانونی استفاده از ارزهای دیجیتال نیز کاملا در هاله‌­ای از ابهام است. اما علیرغم وجود این مشکلات، مردم از ارزهای دیجیتال استفاده می­‌کنند. دلیلش هم مشخص است : خرید از خارج از مرزهای روسیه و حفظ ارزش.

چین

سیستم بانکی چین، استفاده از ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده است. اما این ممنوعیت نتوانست چین را از تبدیل شدن به یکی از قدرت­‌های تکنولوژی کریپتوکارنسی باز دارد.

نیجریه

حدودا یک سوم از مردم با ارزهای دیجیتال آشنایی دارند و آن را به عنوان واسطه مبادله قبول دارند.

در جدول زیر، نوع محاسبه نرخ پذیرش در کشورها را ملاحظه می­‌کنید.

دیجیتال

علاوه بر این زاویه دید، می­‌توان آماری از کشورهایی که نرخ استفاده از ارزهای دیجیتال در آن­ها به شدت رو به افزایش است نیز ارائه کرد. افزایش استفاده و پذیرش ارزهای دیجیتال بین جوانان (18 تا 24 سال)، در فصل اول سال 2020، می­‌تواند آمار قابل تاملی باشد.

کشورهایی که بیشترین تعداد بیت کوین را نگهداری می کنند

آمریکا

میلیون­‌ها فعال در بازار ارزهای دیجیتال مثل موسسه‌­ها، صندوق‌­ها، توسعه‌­دهندگان، معامله‌­گران، استخراج­‌کنندگان و… در آمریکا زندگی می­‌کنند. هرچند عمده این افراد معمولا استراتژی نگهداری را در رفتار معاملاتی خود ندارند. اما به لطف جمعیت زیاد، آمریکا تقریبا 8% از نگهداران بیت­کوین را در خود جای داده است.

رومانی

رومانی بعنوان کشوری که تعداد بسیاری شرکت و موسسه حوزه IT، برنامه­‌نویس و مجموعه‌­های تکنولوژیک بین المللی در  آن فعالیت دارند، شناخته می­‌شود. با توجه به ارتباط بسیار بالای این کشور با صنایع تکنولوژیک، طبعا می­توان انتظار داشت نرخ استفاده از ارزهای دیجیتال در این کشور کم نباشد. در رومانی برای بسیاری از پرداخت‌­ها از ارزهای دیجیتال استفاده شده و نرخ نگهداری این ارزها در این کشور بسیار بالاست. حدودا 12% جمعیت رومانی، حداقل یک نوع ارز دیجیتال نگهداری می­‌کنند که بیت­کوین شایع­ترین آنهاست.

چین

پیشگامی و پرچم­داری چین در عرصه بلاکچین و ارزهای دیجیتال بر هیچکس پوشیده نیست. بسیاری از مردم چین با استخراج و نگهداری بیت­کوین، سبب شده­­‌اند که این کشور به یکی از کشورهای با میزان نگهداری بالای بیت­کوین تبدیل شود.

اسپانیا

اسپانیا پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد دستگاه­های ATM بیت­کوین است. در سراسر اسپانیا 81 دستگاه خودپرداز بیت­کوین وجود دارد. 10% جمعیت اسپانیا حداقل یک ارز دیجیتال نگهداری می­‌کنند تا اسپانیا را از حیث نگهداری بیت­کوین نیز، در شمار کشورهای برتر قرار دهند.

ژاپن

یکی از نخستین کشورهایی که بیت­کوین را بعنوان یک ارز به رسمیت شناخت و برای آن قوانین تنظیم­‌گرانه وضع کرد، ژاپن بود. همچنین این کشور در شمار کشورهای پرتراکنش ارزهای دیجیتال قرار دارد. تعداد بسیاری از مردم ژاپن، در سبد دارایی خود، بیت­کوین نگه­داری می­‌کنند.

سوئیس

سوئیس را همواره به‌عنوان کشوری با بیشترین تعداد بانک­‌ها و موسسات مالی شناخته‌­ایم. این کشور اروپایی با وضع قوانین مشخص، پذیرش ارزهای دیجیتال و استفاده از آن­ها را تسهیل بخشیده است. بانک­ها و موسسات مالی سوئیس، درها را به روی ارزهای دیجیتال گشود­ه و آن­ها را بعنوان ارزهایی قابل اطمینان پذیرفته­‌اند.

کره جنوبی

10% از تراکنش‌­های بیت­کوین در کره جنوبی انجام می­‌شود و به لطف عدم وجود قوانین محدود کننده، این رقم رو به افزایش است. بیت­کوین بیشترین ارزی است که در این کشور نگهداری می­‌شود.

کشورهای پیشگام در استفاده نوآورانه از کارکرد بلاکچین

چین: چین از کشورهایی است که در حوزه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین، پیشرو و طلایه دار بسیاری او نوآوری­‌ها بوده و محل اقامت بسیاری از صرافی­ها و مجموعه‌­های مرتبط با دنیای رمزارزها است. اما به تازگی خبری مبنی بر تلاش چین برای ایجاد و عرضه یک ارزدیجیتال دولتی و رسمی به گوش می­رسد. این رمز ارز در واقع به نوعی نسخه دیجیتال یوآن خواهد بود که یکی از قدرتمندترین ارزهای جهان است. اگر این مهم به وقوع بپیوندد، بسیاری از کشورها از این ارز بعنوان واسطه مبادلات خود با چین استفاده می­کنند و می­توان انتظار داشت این ارز دیجیتال بسیار قدرتمند و همه­گیر شود.

ونزوئلا: ونزوئلا سال‌هاست همچون ایران با تحریم‌­های آمریکا دست و پنجه نرم می‌­کند و در فروش نفت و واردات کالای اساسی خود با مشکلات عدیده‌­ای مواجه است. این فشار اقتصادی منجر به ایجاد ابرتورم در اقتصاد داخلی این کشور شده و عملا ارز رایج این کشور را بی اعتبار ساخته است. ونزوئلا در فوریه 2018، رمز ارزی به نام Petro را معرفی کرد. این ارز دیجیتال که توسط نفت پشتیبانی می­‌شود، گام مهمی در آینده ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. از طریق استفاده از Petro ونزوئلا قادر به بی اثر نمودن تحریم­‌های آمریکا و همچنین بهبود نسبی اوضاع تورم شد.

داستان ما

مکس بکس ارائه دهنده خدمات و آموزش در زمینه فناوری بلاک‌چین و کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) است.
هدف ما افزایش سطح دانش عمومی در این عرصه و همین‌طور توسعه این تکنولوژی با شعار «دانش بدون مرز» است.

مفاهیم پایه

اطلاعات تماس

شماره تلفن:

۰۲۱۹۱۰۰۲۱۹۱
۰۹۰۱۸۵۰۳۰۳۲

ایمیل:

info@maxbex.com