کریپتوکارنسی و 40 اشتباه رایج در حوزه سرمایه‌گذاری این بازار

مدت زمان تقریبی مطالعه : 14 دقیقه

کریپتوکارنسی

فهرست مطالب این مقاله

سرمایه‌گذاری و انجام معاملات (Trading) در حوزه کریپتوکارنسی، با فاکتورهای مختلفی تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد. معامله‌گرانی که از اشتباهات خود درس گرفته و سعی بر بالابردن دانش خود می‌کنند در این بازار موفق‌تر خواهند بود. در این مقاله به تعدادی از اشتباهات رایج می پردازیم که بایستی مد نظر قرار داد.

آشنا نبودن با مفاهیم اصولی و پایه کریپتوکارنسی

اگر از افرادی باشید که تازه با این حوزه آشنا شده‌اید، معمولا اشتیاق زیادی در شروع کردن معاملات خود دارید. اما عجله کردن در ابتدای راه بسیار می‌تواند خطرناک باشد و باید سعی بر بالابردن تجربه و استفاده از مباحث آموزشی شود. از خودتان بپرسید که آیا با اصول بلاکچین و بیت‌کوین آشنایی خوبی دارید؟ مفهوم ظرفیت کل بازار و در گردش را می دانید؟ آیا از صرافی‌ها و کیف‌پول‌های کریپتو اطلاعاتی دارید؟

اگر نتوانید به این سوالات پاسخ مناسبی بدهید و درک درستی نداشته باشید، در ادامه راه با مشکل مواجه خواهید شد. به این دلیل بالا بردن اطلاعات در زمینه مباحث اصولی و پایه، ضروری است.

از دست دادن فرصت‌ها

هر روزه بسیاری از سرمایه‌گذاران در حوزه کریپتو، فرصت‌های خوبی را بدلیل نداشتن اعتماد به نفس کامل از دست می‌دهند؛ حتی معامله‌گران با تجربه هم گاهی اوقات بدلیل فعال نبودن، نمی‌توانند بازدهی بالایی نسبت به ظرفیت خود داشته باشند. ترس از انجام خطا، بسیاری مواقع مانع از اقدام به موقع جهت معاملات خوب و سودمند می‌شود.

در واقع عامل تجربه در تصمیم گیری‌ها می‌تواند بسیار نقش داشته باشد. این تجربه‌ها با یادگیری از اشتباهات گذشته بدست می آیند. زمانی که پس از پایان دوره‌های آموزشی خود، احساس کردید آماده ورود به سرمایه‌گذاری و انجام معاملات هستید، می توانید حتی با مبالغ بسیار ناچیز در صرافی‌های مورد نظر کار خود را شروع کنید. همین مسیر است که فاکتور تجربه را به تصمیمات معاملاتی شما در بازار کریپتو اضافه می‌کند.

نا‌آشنا بودن با تکنولوژی

کریپتوکارنسی

نکته ای که بیت‌کوین و بسیاری از رمزارزها را نوآورانه قلمداد میکند، تکنولوژی آنهاست. در صورت آشنا نبودن با این تکنولوژی، ریسک در این مسیر بالاتر خواهد بود. همچنین توصیه میشود در تصمیمات سرمایه‌گذاری خود تنها به پیشنهادات دیگران اتکا نکنید، مگر آنکه خودتان در درجه اول به استنتاج برسید و با تحلیل دیگران همسو شوید. در غیر اینصورت فرصت‌های خوب معاملاتی را از دست میدهید.

پس آشنایی با تکنولوژی بلاکچین بسیار نکته مهمی‌ است، که این امر به واسطه استفاده از منابع آموزشی و دوره‌های CryptoCurrency  میتواند با بازدهی و کیفیت بالاتری انجام شود.

هنگامی که به درک خوبی از مفاهیم پاداش بلوکی، مکانیزم‌های اجماع (Consensus) و استخراج اولیه (Premining) برسید، می‌توانید خود را یک سرمایه گذار مستقل در این حوزه خطاب کنید. همچنین به روز نگه داشتن دانش خود در زمینه بلاکچین و تکنولوژی‌های مربوطه، بسیار مهم است.

نادیده گرفتن هزینه‌های کارمزد

انتخاب یک صرافی با کارمزدهای مناسب بسیار می‌تواند کاربردی باشد. زمانی که افراد شروع به معامله‌گری میکنند، معمولا” روزانه معاملات زیادی را به امید سودآوری، حتی به مقدار کم انجام می‌دهند. در این حالت یک مساله‌ای بوجود می‌آید و آن هم کارمزد‌های معاملاتی در صرافی‌ها است، که با بالا رفتن تعداد معاملات، هزینه‌های آن هم به تناسب بالا میرود.

تعداد معاملات بسیار بالا

بعضی از سرمایه‌گذاران، در ابتدای کار که عمدتا” مبتدی هستند، با هدف انجام 20 معامله در روز وارد بازار می‌شوند که می‌تواند خطرناک باشد. در نهایت بسیاری از آن‌ها در معاملات خود به‌ واسطه کارمزدها ضرر می‌کنند و برای جبران ضرر، اقدام به انجام معاملات بیشتر می‌کنند که به نوعی مشکلات خود را بیشتر می‌کنند. تعداد معاملات بالا باعث پایین آمدن کیفیت تصمیم‌گیری‌ها می‌شود.

نا آشنا بودن به پیامد‌های مالیاتی

معاملات بیش از اندازه میتواند هزینه‌های مالیاتی را افزایش دهد. به عنوان مثال در ایالات متحده و کانادا، به ازای هر معامله رمزارز، افراد مشمول مالیات میشوند. بایستی به این نکته اشاره کرد که نادیده گرفتن کارمزد صرافی‌ها و پیامدهای مالیاتی، به شدت میتواند استراتژی سرمایه‌گذاری شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سرمایه‌گذاری با تمامی دارایی‌ها و پس‌انداز

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و مقدار مبالغ مورد نظر در معاملات، ارتباط مستقیمی با سرمایه شما دارد. مدیریت ریسک و قراردادن حد‌ضرر (Stop Loss) در معاملات خود، بسیار حائز اهمیت است.

هنگام انجام معاملات، آمادگی از دست دادن کل مقادیر خود را داشته باشید، در بالا و پایین رفتن قیمت‌ها، آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید تصمیمات مناسبی در لحظات مهم بگیرید. گاهی اوقات شنیده میشود که افرادی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، اقدام به قرض و گرفتن وام می‌کنند تا آن را در معاملات خود به کار ببرند که این کار یک اشتباه بزرگ به حساب می‌آید.

رمزارزها نوعی سهام هستند

حتما” بخشی از زمان خود را صرف آموزش و یادگیری کنید و اینکه در چه پروژه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که رمزارزها مانند سهم‌های بورسی نیستند. شما مالکیتی در شرکت‌های مربوطه ندارید و سود سهام هم مانند بورس دریافت نمی‌کنید. (غیر از توکن‌های امنیتی (Security Tokens) که به دارندگان خود حق مالکیت می‌دهند.)

بسیاری از شرکت‌ها که وارد حوزه کریپتو شده و توکن خود را روانه بازار می‌کنند، ممکن است عملکرد کلی خوبی داشته باشند ولی توکن آن‌ها در بازار با افت قیمت مواجه می‌شود.

دنبال‌کردن کوین‌های ارزان قیمت

هیچ زمانی بدون داشتن تحقیق و بررسی در پروژه‌های مورد نظر، اقدام به خرید کوین‌های ارزان قیمت نکنید. خیلی از معامله‌گرانی که کم‌تجربه هستند، هنگامیکه یک کوین با قیمت 01/0 دلار و دیگری با قیمت 75 دلار ارائه شود، کورکورانه کوین 01/0 دلاری را خریداری می‌کنند، زیرا فکر می‌کنند که کوین ارزانتر، راحت‌تر افزایش قیمت پیدا کرده و بیشتر می‌توانند سود کنند.

خیلی مواقع این حالت میتواند یک تله باشد. همیشه باید به فاکتورهای مهمی از جمله عرضه در گردش و ارزش واقعی کوین در بازار توجه کرد.

درست‌ بودن همیشگی تحلیل‌ها

حدس و گمان در سرمایه‌گذاری همیشه وجود داشته و بدون شک حتی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هم گاهی اوقات از فاکتور شانس بهره می‌برند. پس درست بودن تحلیل‌ها در همه مواقع امکان‌پذیر نیست و به واسطه تعیین حدضرر، در طولانی مدت سود خود را کسب خواهید کرد.

عجله و بی‌دقتی

همیشه در هنگام ارسال و دریافت، صحت آدرس‌های مربوطه را بررسی کنید. به هیچ وجه آدرس‌ها را تایپ نکنید، از عمل Copy و  Paste استفاده کنید. سپس دو کاراکتر اول و سه کاراکتر آخر آدرس را مطابقت دهید.  به این ترتیب از اشتباهات تایپی جلوگیری می‌کنید.

نداشتن تنوع در سبد دارایی (Portfolio)

استراتژی سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی باید به گونه‌ای باشد که در سبد دارایی‌های خود حتما” کوین‌های مختلف داشته باشیم و کل سرمایه خود را در یک کوین خاص خلاصه نکنیم. بسیاری مواقع زمانی که کوینی در بازار وارد روند اصلاحی می‌شود، کوین‌های دیگری با رشد قیمت مواجه می‌شوند که در نهایت به دلیل انتخاب این استراتژی، سرمایه‌گذاری ایمن‌تری خواهید داشت.

تنوع بیش از حد در سبد دارایی (Portfolio)

حتما” تعداد دارایی‌های سبد سرمایه خود را طوری انتخاب کنید که توانایی بررسی و دنبال‌کردن اخبار و حواشی آنها را داشته باشید. این تعداد معمولا” بیشتر از 10 توصیه نمی‌شود.

خودتان تحقیق نمی‌کنید (DYOR)

در هنگام انجام معاملات و حتی با وجود تحلیل تکنیکال، بدون آگاهی از اطلاعات و اهداف پروژه مورد نظر، اقدام به خرید کوین مربوطه نکنید.

خیلی از افراد بر اساس هیجانات بوجود آمده در شبکه‌های اجتماعی اقدام به خرید میکنند که اکثر مواقع در انتها، نتیجه بدی را برای آنها بدنبال دارد. همیشه تحقیق شخصی خود را انجام دهید.

در زمان بررسی یک پروژه، بایستی قادر به پاسخگویی موارد زیر باشید:

اهداف اصلی پروژه چیست؟

اعضای مهم و سازنده پروژه چه کسانی هستند و اینکه آیا در گذشته موفق بوده‌اند؟

چه زمانی پلتفورم اصلی پروژه راه‌اندازی میشود؟

بررسی و تحقیقات ضعیف و سطحی

اطلاعات مربوط به پروژه را از وبسایت آنها بدست بیاورید. نسبت به کلاهبرداری نبودن آن و صحبت‌های مربوطه در شبکه‌های اجتماعی اطمینان کسب کنید. همیشه از اطلاعات اقتصادی پروژه از جمله ظرفیت بازار، عرضه کل، در گردش و سوابق قیمتی، اطلاعات کافی کسب کنید. همچنین از نظرات متقابل کارشناسان این حوزه استفاده نمایید.

به روز نبودن اطلاعات سبد‌ دارایی

زمانیکه تعداد کوین‌های سبد شما افزایش پیدا می‌کند، متناسب با آن در واقع مسئولیت شما در به روز نگه‌داشتن خود بالا می‌رود. نسبت به تمام تحولات توسعه‌ای و قیمت آنها اطلاعات کامل کسب کنید.

پروژه‌های مربوطه را در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ آنها، دنبال کنید.

به کانال‌های ارتباطی آنها مانند تلگرام و Discord، جهت ارتباط با جامعه هم هدف بپیوندید.

وبسایت‌های آنها را در مرورگر خود Bookmark  کنید.

برنامه‌ای ندارید که به آن پایبند باشید

بسیاری از افراد زمانی که دارایی‌های خود را در بازار به بالاترین قیمت تاریخ خود می‌بینند، فقط به این فکر هستند که دوباره قیمت رشد کند و سود بیشتری کسب کنند. همچنین زمانی‌که قیمت کوین خود را نزولی میبینند، بی‌دلیل از فروش کوین اجتناب می‌کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از این شرایط، تعیین قیمت هدف (Target Price) و حریص نبودن است.

قبول نکردن ضرر در معامله

کوینی را که دیگر اعتقادی به آن ندارید، در سبد دارایی‌های خود نگه ندارید. با خودتان صادق باشید و تغییرات بازار را قبول کنید. اگر در معاملات خود حد‌ضرری را مشخص کردید، حتما به آن پایبند باشید، فارغ از اینکه حتی منطقا” به افزایش قیمت آن فکر می‌کنید. پس ضررهای خود را قبول کرده و به حد‌ضرر خود پایبند بمانید.

خرید در قیمت بالا

در بیشتر مواقع بهتر است از خرید کوینی که نزدیک به محدوده بالاترین قیمت تاریخی خود است اجتناب کنید. زیرا به صورت کلی خرید در زمانیکه بازار کاهش خودش را تجربه کرده، بسیار میتواند منطقی‌تر باشد.

خروج زود از معاملات

افرادی که در این بازار صبور نیستند، به واسطه احساسات خود، معمولا خیلی زود از معامله با ضرر خارج می‌شوند. بازار کریپتوکارنسی از سیکل‌هایی تشکیل شده است که قیمت کوین‌ها به طرز چشمگیری افزایش و کاهش پیدا می‌کند. این به این معنی است که اگر کوینی را گران بخرید، باید به نوعی یک سیکل کامل را صبر کنید تا به سوددهی برسید و این اتفاق زمانبر خواهد بود.

پس اگر به پروژه‌ای با توجه به بررسی‌های انجام داده خود، هنوز اعتقاد دارید، بهترین عمل، صبر کردن است حتی اگر با کاهش قیمت‌های بالا و نوسانی مواجه شوید.

دانش کم در ریاضیات

هر سرمایه‌گذاری که وارد بازار معاملات می‌شود، بایستی ریاضیات اساسی آن را درک کند. به عنوان مثال اینکه پیامد‌های یک کاهش قیمت پنجاه درصدی چگونه خواهد بود.  اگر دارایی شما پنجاه درصد کاهش پیدا کند، به این معنی نیست که برای برابر شدن باید پنجاه درصد رشد کند، بلکه نیاز به افزایش قیمت صد درصدی دارد. فرض کنید کوینی را صد دلار خریده و تا پنجاه دلار (پنجاه درصد)  قیمت آن کاهش پیدا میکند. در این زمان کوین مورد نظر باید دوبرابر شده یا به قولی افزایش صد درصدی داشته باشد تا به قیمت سابق خود یعنی صد دلار برگردد. در حالتی که اگر پنجاه درصد رشد کند، 75 دلار خواهید داشت و هنوز در ضرر هستید.

استفاده نکردن از 2FA(Two Factor Authentication)

دنیای کریپتوکارنسی پر از فرصت‌های درآمدی متفاوت است ولی در مقابل میتواند بسیار خطرناک باشد. به همین خاطر بایستی احتیاط را در کارهای مربوط به امنیت، بسیار مهم قلمداد کرد. به همین دلیل فعال‌کردن ورود دو مرحله‌ای برای وبسایت‌های با اطلاعات حساس و مهم، در زمینه افزایش امنیت حساب‌های کاربران خیلی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

2FA در واقع لایه دوم امنیتی هنگام ورود به حساب کاربری است. بیشتر صرافی‌ها، کیف پول‌ها (Wallet) و سرویس‌ها، فعال کردن 2FA را توصیه می‌کنند. برای فعالسازی 2FA، باید یک برنامه‌ای را در گوشی خود نصب کنید، مانند Google Authenticator و بواسطه اسکن QR پلتفورم مربوطه، به هم متصل کنید. از این پس هنگام ورود به حساب کاربری خود در پلتفورم مربوطه، نیاز به وارد کردن رمزی دارید که در گوشی شما نشان داده می‌شود و هر 30 ثانیه تغییر می‌کند. بنابراین اگر کسی موفق به هک حساب شما شود، به گوشی همراه شما نیز برای دسترسی به رمز، احتیاج دارد!

نگهداری دارایی‌های خود در صرافی‌ها

یک شعار معروفی در حوزه کریپتو وجود دارد، که اگر شما رمز‌های خود را تحت کنترل کامل خود نداشته باشید، در واقع کوین‌های شما هم کاملا” در کنترل خود شما نیستند.

یکی از مهمترین اهداف هکرها، صرافی‌های کریپتو هستند. زمانیکه شما کوین‌های خود را در صرافی نگه می‌دارید، در واقع به پروتوکل‌های امنیتی صرافی مربوطه اطمینان کرده و صرافی دارایی‌های شما را نگهداری می‌کند. به همین دلیل معمولا” توصیه می‌شود که دارایی‌های خود را در کیف پول‌های کریپتویی شخصی خود نگهداری و ذخیره کنید. البته به دلیل مباحث بالا رفتن کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم، توصیه می‌شود با برنامه‌ریزی و در صورت نداشتن معامله، دارایی‌های خود را منتقل کنید. یا از کیف پول‌هایی که از روش Meta Transaction استفاده میکنند و کارمزد تراکنش را از کاربران دریافت نمی‌کنند، بهره ببرید.

بهره‌ نبردن از کیف پول سخت‌افزاری

معمولا” توصیه میشود اگر بیشتر از 500 دلار در کریپتوکارنسی سرمایه‌گذاری کرده‌اید، بهتر است نسبت به تهیه یک کیف پول سخت‌افزاری (Hardware Wallet) اقدام کنید. این کیف پو‌ل‌ها به اینترنت وصل نیستند، به این معنی که هکرها فقط در صورت سرقت کیف پول فیزیکی شما و داشتن جمله رمز (PassPhrase) می‌توانند به دارایی شما دسترسی پیدا کنند. با این دستگاه، امنیت بیشتری را ایجاد می‌کنید. همچنین اگر مقادیر بیش از 5000 دلار دارید، بهتر است که دو عدد از این کیف پول‌ها تهیه کنید، که دومی در واقع کپی از نسخه اول در صورت از دست دادن یا گم کردن آن است.

Hardware Wallet

مناسب‌ترین روش‌های امنیتی

همیشه باید در پلتفورم‌هایی که اطلاعات شخصی و مهم خود را ذخیره کرده‌ایم، مسایل امنیتی را به بهترین نحو ممکن فراهم کنیم. چون در صورت از دست دادن حساب کاربری خود، در واقع دارایی‌های خود را هم از دست میدهید.

هنگام استفاده از کیف پول الکترونیکی، فیزیکی و دسکتاپ حتما به موارد زیر توجه کنید:

از اینترنت‌های عمومی (Public Wifi)  استفاده نکنید.

از نرم افزار‌ها و افزونه‌های مرورگر نامطمئن استفاده نکنید.

رمز عبور قوی استفاده کرده و یا از برنامه‌های معروف مدیریت رمز و حساب‌کاربری مانند LastPass استفاده کنید.

توصیه میشود در زمان ورود به فضای کریپتوکارنسی، از ایمیل روزمره خود جهت ثبت نام در پلتفورم‌ها استفاده نکرده و یک ایمیل جدید مخصوص این فضا ایجاد کنید.

Back up (فایل پشتیبان) نگرفتن از اطلاعات مهم

از اطلاعات مربوط به ورود دو مرحله‌ای حساب‌کاربری (2FA) و کیف پول خود ، فایل پشتیبان داشته باشید. زیرا در صورت از دست دادن دسترسی به کامپیوتر خود، عبارات رمزی و …، دیگر به دارایی‌های کریپتویی خود دسترسی ندارید. همچنین در صورت دسترسی نداشتن به گوشی خود و نداشتن عبارات رمزی 2FA، امکان ورود به حساب صرافی هم از دست میدهید.

قربانی کلاهبرداری و Scam شدن

در این فضا بایستی بسیار مراقب بود، زیرا Scammers (کلاهبرداران) زیادی در این حوزه وجود دارند و روز به روز هوشمند‌تر عمل می‌کنند.

پس توصیه میشود به موارد زیر حتما دقت کنید:

URL – (آدرس وبسایت اینترنتی) ها را قبل از کلیک کردن حتما” بررسی کنید. زیرا URL میتواند در متن تعبیه شود و در صورت کلیک کردن، شما را به سایت دیگری بفرستد. برای تشخیص این مورد، به روی URL راست کلیک کرده، سپس با کپی کردن و چسباندن آن در صفحه جدیدی ، مطابقت URL  را چک کنید.

– آدرس وبسایت‌هایی که وارد آن شده‌اید حتما دوبار چک کنید. به عنوان مثال ممکن است به جای ورود به Coinbase.com به سایت Coiinbase.com وارد شوید و این سایت‌ها در صدد سرقت اطلاعات و دارایی‌های شما هستند.

– از پیشنهاد‌ها و طرح‌هایی که به شما در این فضا پیشنهاد می‌شود، حتما بررسی کرده و بدون تحقیق، منابع مالی خود را در اختیار اشخاص یا پلتفورم‌ها قرار ندهید، زیرا Ponzi (طرح‌های مالی هرمی) ها در کمین هستند.

– در گوگل و Forum  (انجمن های تحت وب)، درباره سایت مورد نظر سوال طرح کنید. یا عبارت [“website” + scams] یا [“website” + review] در گوگل جستجو کنید و اطلاعات مد نظر را کسب کنید.

فقدان یک جامعه قابل اعتماد جهت یادگیری

هنگامیکه در این فضا با مشکلاتی مواجه شدید، استفاده از انجمن‌های آنلاین می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. در واقع همفکری با افرادی که مبحث مشترکی را به همراه شما دنبال میکنند، در این حوزه بسیار موثر است. در این زمینه از وبسایت‌هایی مانند Reddit، BitcoinTalk و UpTrend می‌توانید استفاده کنید.

کورکورانه قبول کردن نظرات افراد در شبکه‌های اجتماعی

در این زمینه به یک نکته باید توجه کرد، اینکه هیچ زمانی بدون بررسی و به نتیجه نرسیدن فردی خود، با الهام گرفتن از نظرات بقیه افراد، نسبت به خرید کوین یا توکنی اقدام نکنید؛ بسیاری از افراد فعال در حوزه کریپتو که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، با قصد و غرض نسبت به معرفی و تبلیغ بعضی پروژه‌ها میپردازند که در نهایت به ضرر کاربران تمام میشود.

کریپتوکارنسی

وارد شدن به معاملات طولانی مدتی که نمی توانید خارج شوید

اگر کوینی را در اختیار دارید که خریداری ندارد، در این صورت وارد بازاری شده‌اید که Liquidity (سهولت خرید و فروش) مناسبی ندارد. پس حجم معاملات کوین مدنظر را در سایتی مانند CoinMarketcap یا CoinGecko   بررسی کنید.

Liquidity (سهولت خرید و فروش) در کریپتوکارنسی مبحث مهمی است.

اگر فکر کنید یکی از کوین‌های خود دچار سقوط قیمتی می‌شود، چه‌ کار می‌کنید؟

اگر کوینی به نظر میتواند با افزایش قیمت مواجه شود و برای خرید آن نیاز به بودجه دارید، چکار میکنید؟

اگر برای مصارف شخصی نیاز به پول دارید چه کار می‌کنید؟

در این موارد ذکر شده، شما نیاز به فروش سریع دارایی کریپتویی خود دارید. به همین دلیل اگر کوین مورد نظر Liquidity کمی داشته باشد، باید آن را به قیمت پایین‌تری بفروشید تا خریدار پیدا شود و یا معطل پروسه فروش شوید.

در حالت بدتر، اگه اصلا Liquidity نداشته باشد، شاید مجبور شوید قید سرمایه خود را بزنید.

هرچقدر Liquidity کمتر باشد، سرمایه گذاری در آن کوین ریسکی‌تر است.

تحت تاثیر FOMO  قرار گرفتن

FOMO (Fear of missing out) زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران حس کنند در حال از دست دادن فرصت خوبی هستند و در نتیجه بدون بررسی درست نسبت به خرید کوین مربوطه اقدام میکنند. بسیاری از افرادی که مخاطبان زیادی در شبکه های اجتماعی دارند، FOMO ایجاد میکنند و سرمایه‌گذاران را ترغیب به خرید غیر‌منطقی میکنند. در صورتی که تحلیل و بررسی باید بر اساس منطق باشد، نه احساسات درونی.

تحت تاثیر FUD قرار گرفتن

بر خلاف FOMO، FUD به معنی ترس، عدم اطمینان و تردید است. هدف اصلی در این حالت ترغیب کردن برای فروش است نه خرید.

بنابراین افرادی که قصد خرید یک کوینی را با قیمت مناسبتری دارند، اقدام به پخش اخبار منفی، مسایل امنیتی و … می‌کنند تا سرمایه‌گذاران فشار فروش ایجاد کنند یا به اصطلاحی Panic Sell  اتفاق بیفتد.

تحت تاثیر تبلیغات رسانه‌ای قرار گرفتن

اغلب اوقات سایت‌های خبری بزرگ اقدام به انتشار اخبار نسبتا منفی میکنند که تاثیر آن را در بازار مشاهده میکنیم. اخباری که ممکن است درباره منع استفاده از کریپتوکارنسی در کشوری خاص یا نقل قول افراد مهم در حوزه سیاست باشد. این عناوین فریب‌دهنده اخبار، به نوعی پایه و اساس تبلیغات رسانه‌ای هستند. بسیاری از این مقالات خبری با هدف جذب مخاطب بیشتر، مباحثه و برای ایجاد FUD ایجاد میشوند که اکثرا” اغراق‌آمیز هستند.

گاهی اوقات اخبار منتشر شده‌، محتوای اسپانسر‌شده هستند، به این معنی که سایت خبری برای پخش خبر مربوطه، مبلغی را دریافت کرده است. تا زمانی که مخاطب بداند، خبر اسپانسر شده است شاید مشکلی بوجود نیاید ولی خیلی مواقع مخاطب متوجه این موضوع نمیشود.

پس بهترین روش این است که مقالات را حتما” کامل بخوانید، فقط به تیتر اخبار بسنده نکنید و  از منابع خبری مختلف استفاده کنید.

شکل‌گیری وابستگی احساسی به دارایی‌ها

بسیاری از سرمایه‌گذاران پس از مدتی وابستگی احساسی به دارایی‌های خود پیدا میکنند. به صورتی که اعتماد زیادی به کوین خود کرده و تا افزایش قیمت بعدی، به هیچ عنوان به فکر فروش نمی افتند.

گاها” مشاهده شده که سرمایه‌گذارانی حتی با وجود افت قیمت 90 درصدی کوین خود، یا حذف کوین مربوطه از لیست صرافی، هنوز به طور غیر‌منطقی به پروژه معتقدند و اقدام به فروش نمی‌کنند. بهتر است که همیشه بر اساس منطق در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

فقدان صبر

صبور بودن یکی از مهمترین صفات سرمایه‌گذاران بزرگ در این حوزه بوده است. به همین دلیل نباید برای پیدا کردن فرصت مناسب بعدی در معامله، عجله کرد. اگر به اندازه کافی صبور باشید، حتی در سیکل رشد قیمت بعدی بازار میتوانید سودهای به مراتب بهتری را بدست آورید.

درک نادرست از چرخه بازار

بیت‌کوین حدود چهل الی پنجاه درصد Liquidity  بازار کریپتو را در اختیار دارد، در صورتی که هزاران Altcoin وجود دارد که در زمان اصلاح بازار از بیت‌کوین پیروی می‌کنند و بیت‌کوین به نوعی رهبر این بازار محسوب می‌شود. عدم درک درست این موارد و ارتباط‌هایی که کوین‌ها با یکدیگر و بیت‌کوین دارند، میتواند منجر به تصمیمات ضعیف در سرمایه‌گذاری بشود. همچنین اشخاصی که در این بازار سوددهی خوبی دارند، چرخه بازار و اصلاح‌های زمانی را به خوبی درک کرده‌اند و در تصمیمات معاملاتی خود این موارد را منظور میکنند.

سه حالت زیر به تاثیر بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها بر یکدیگر اشاره میکند:

1.زمانی‌که کل بازار دچار افت قیمت شدید میشود، اغلب موارد بیت‌کوین مقاومت بیشتری نسبت به Altcoin‌ها از خود نشان می‌دهد. به عنوان مثال در سال 2018، بقیه کوین‌ها حدود 95 درصد با کاهش قیمت مواجه شدند، در صورتی که بیت‌کوین 80 درصد کاهش قیمت داشت.

2.وقتی که Dominance (تاثیرگذاری) بیت‌کوین افزایش می‌یابد. در این حالت قیمت بیت‌کوین هم بالا می‌رود، اما بقیه کوین‌ها ثابت مانده یا دچار افت قیمت می‌شوند. اتفاقی که در سپتامبر و نوامبر سال 2017 افتاد.

3.زمانی‌که Dominance بیت‌کوین کاهش می‌یابد، در این حالت بیت‌کوین به تدریج با افزایش قیمت مواجه می‌شود و مابقی کوین‌ها هم به طور قابل توجهی افزایش قیمت پیدا می‌کنند. اتفاقی که در دسامبر 2017 افتاد.

بیت کوین

پس اگر به این نتیجه رسیدید که بازار قرار است وارد چرخه افزایش قیمت شود، Altcoin‌های بیشتری را در سبد خود قرار دهید. ولی اگر بازار را نزولی پیش‌بینی کردید، بهتر است در سبد خود بیشتر Stablecoin (کوین قیمت ثابت) یا بیت‌کوین داشته باشید.

نادیده‌گرفتن Airdrop

Airdrop در واقع همان کوین‌ پروژه‌های مربوطه هستند که بدون انجام کار خاصی و رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. معمولا پروژه‌های جدید به عنوان استراتژی بازاریابی خود جهت افزایش آگاهی، از این روش استفاده میکنند. گاهی اوقات فقط لازم است در وبسایت پروژه ثبت‌نام کنید و یا هیج کار خاصی انجام ندهید. به عنوان مثال در پروژه جدید 1Hive، شما فقط نیاز دارید توسط نرم افزار BrightID احراز هویت شوید که یک کاربر واحد هستید و فقط یکبار از پروژه مربوطه Airdrop میگیرید، روشی که به دنبال عدالت در پخش توکن‌ها است. برای از دست ندادن Airdrop، میتوانید از وبسایت Airdropalert.com استفاده کنید.

آماده نبودن برای Fork آتی پروژه‌ها

Hard Fork از دید یک سرمایه‌گذار شباهت زیادی به Airdrop دارد و میتواند سوددهی خوبی داشته باشد. به عنوان مثال میتوان Bitcoin Cash را نام برد که در آن زمان به هر کاربری که یک بیت کوین داشت، BCH دادند که حدود صد الی دویست دلار بود.

نگهداری بی‌دلیل Tether

تتر یا USDT یک رمز‌ارز ثابت است که یک دلار آمریکا ارزش دارد. گفته می‌شود که هر تتر، یک دلار در بانک به عنوان پشتوانه دارد.

نگه داشتن USDT دو خطر احتمالی دارد:

1.بحث‌های مختلفی تا به امروز دربارهUSDT  مطرح شده، که مهم‌ترین آن به نبود پشتوانه برای تمامی USDTهای موجود در بازار کریپتو است. مساله‌ای که همیشه توسط تیم توسعه‌دهنده آن تکذیب شده است.

معمولا” برای برداشت USDT از کیف‌پول صرافی، مجبور به هزینه چند دلاری می‌شوید. در صورتی که اگر تتر را به کوین دیگری تبدیل کنید، هزینه برداشت خود رو کاهش می‌دهید.

پس توصیه میشود که بدون درنظر گرفتن منطق معاملاتی و مدت‌زمان طولانی، USDT نگهداری نکنید.

دانش ناکافی در تحلیل تکنیکال و بررسی چارت‌ها

هنگامی‌که با مباحث عرضه و تقاضا در این بازار آشنا شدید، بایستی تجزیه و تحلیل چارت‌های معاملاتی یا اصطلاحا” تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید. تحلیل تکنیکال علمی است که با بررسی داده‌های تاریخی بازار، کمک به پیش‌بینی اصولی‌تر آینده معاملاتی میکند.

بیت کوین

در بازار کریپتوکارنسی، ابزار تحلیل تکنیکال از مهمترین اصول ورود به بازار سرمایه‌گذاری هستند.

داستان ما

مکس بکس ارائه دهنده خدمات و آموزش در زمینه فناوری بلاک‌چین و کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) است.
هدف ما افزایش سطح دانش عمومی در این عرصه و همین‌طور توسعه این تکنولوژی با شعار «دانش بدون مرز» است.

مفاهیم پایه

اطلاعات تماس

شماره تلفن:

۰۲۱۹۱۰۰۲۱۹۱
۰۹۰۱۸۵۰۳۰۳۲

ایمیل:

info@maxbex.com