دیفای و اهمیت سرمایه‌گذاری در این پلتفرم

مدت زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه

فهرست مطالب این مقاله

طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، حدود بیش از 7/1 میلیارد نفر از مردم دنیا، دسترسی به اساسی‌ترین نیازهای مالی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را ندارند. ظهور مفهومی به نام دیفای، راه‌حل‌های ایده‌آل و مناسبی را جهت غلبه بر این محدودیت‌ها و مشکلات بوجود آورد.
دیفای به نوعی مجموعه‌ای از پلتفورم‌های مختلف بر روی بلاکچین است. این پلتفورم‌ها شامل برنامه‌های غیر‌متمرکز، دارایی‌های دیجیتال و قراردادهای هوشمند هستند که همه‌ی آنها بر بستر بلاکچین ساخته‌شده‌اند. این پلتفرم‌ها برای عموم در دسترس است. برای استفاده از آن هر شخصی تنها نیاز به اینترنت و کیف‌پول کریپتویی (ترجیحا” اتریومی) دارد.

دیفای (Defi) به چه معناست؟

به زبان ساده، دیفای سیستمی از محصولات مالی ارائه شده بر بستر بلاکچین است. این محصولات میتوانند با هم در ارتباط بوده و به هم‌پیوسته‌ باشند. به زبان ساده، در سیستم‌های مالی سنتی و امروزی با صرافی‌ها، موسسات وام‌دهی و … آشنایی داریم. دیفای در درجه‌ی اول سعی بر ایجاد اتوماسیون و بازسازی این نوع سیستم‌های مالی در بلاکچین با حذف واسطه‌ها دارد. سپس از برنامه‌ها و خدمات دیفای شکل‌گرفته، میتوان جهت ایجاد قابلیت‌های کاربردی‌تر استفاده کرد.

دیفای چه تفاوتی با خدمات بانکی سنتی دارد؟

دیفای در واقع توسط هیچ یک از نهاد‌ها یا واسطه‌ها انجام نمی‌پذیرد. هنگامی که یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) در بلاکچین قرار می‌گیرد، بدون هیچ گونه دخالت انسانی، برنامه‌های دیفای اجرایی شده و عملیاتی می‌شوند.
سرویس‌های دیفای بسیار شفاف هستند. در نتیجه ضریب اعتماد بین کاربران آن بسیار بالاست. همین امر به توسعه‌ی آن توسط کاربران سراسر دنیا کمک میکند. واین خدمات در سطح جهانی قابل دسترسی هستند.

کاربران مستقیما” از طریق کیف‌پول‌های کریپتویی خود می‌توانند با قراردادهای هوشمند ارتباط برقرار کرده و بدین ترتیب واسطه‌ها در این فرآیند حذف می‌شوند. این پلتفورم‌ها محدودیتی ندارند زیرا هر شخصی از هر مکانی در دنیا می‌تواند به این برنامه‌های مالی غیرمتمرکز دسترسی پیدا کرده و یا حتی اقدام به عملیاتی کردن ایده‌های خود در صورت آشنایی با بلاکچین‌های مربوطه کنند.

چگونه می‌توان دیفای را در دنیای واقعی امروزی اعمال کرد؟

دیفای
در حال حاضر هزینه‌های ارسال پول در سیستم‌های بین‌المللی کارمزد نسبتا” بالایی دارد، در صورتی که با استفاده از خدمات مالی بر بستر بلاکچین می‌توان تا بیش از پنجاه درصد این هزینه‌ها را کاهش داد. برنامه‌های مالی در دیفای پتانسیل رشد گسترده‌ای دارند و در صورت فراگیر‌شدن، منجر به تحول در زندگی روزمره مردم می‌شود. همچنین میتوان به بهبود شرایط اقتصادی و بهره‌وری کارمندان خوش‌بین بود.

دیفای در زمینه اعطای وام میتواند موثر عمل کند، مخصوصا” به افرادی که در سیستم‌های بانکی سابقه‌ای ندارند. زیرا امروزه مواردی مانند امتیازات اعتباری در بانک‌ها، شرایط دریافت وام را برای افراد عادی با مشکل مواجه می‌کند. دیفای با متصل کردن وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان در برنامه‌های خود به واسطه قراردادهای هوشمند بر بستر بلاکچین، اقدام به رفع این گونه مشکلات و موانع می‌کند.

6 مشکلی که دیفای میتواند بر آن غلبه کند؟

– محدودیت دسترسی به خدمات مالی در سراسر جهان: در دنیای امروزی محدودیت‌هایی در دسترسی جهانی به خدمات مالی وجود دارد و با موانع زیادی همراه است. برای استفاده از خدمات مالی در دیفای، تنها چیزی که نیاز دارید یک رایانه و اشتراک اینترنت جهت دسترسی به وب است.

– موانع ورود: در فضای مالی امروزی، جهت دریافت خدمات بانکی، ارائه بسیاری از اسناد، مدارک و دارا بودن یک حساب بانکی با بودجه مناسب به نوعی الزامی هستند. به این موارد بایستی موقعیت مکانی مناسب را نسبت به بانک عامل اضافه کنیم. دیفای در صدد رفع این موانع پا به عرصه ظهور گذاشته است.

– عدم رعایت حریم خصوصی و امنیت: موسسه‌های مالی متمرکز امروزی به طور ناخواسته ثروت و اطلاعات خصوصی مشتریان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. در دیفای، کاربران کنترل پول خود را داشته و نیازی به مرجعی مرکزی ندارند.

– کارمزدهای سنگین برای پرداخت‌های بین‌المللی: با استفاده از دیفای میتوان نسبت به حذف هزینه‌های غیرضروری اقدام کرد. هزینه‌هایی که توسط واسطه‌ها بوجود می‌آید. بدین‌صورت پرداخت‌های بین‌المللی را میتوان به تعداد دفعات بالا انجام داد.

– سانسور: در جهان فعلی می‌دانیم که سانسور سیاسی می‌تواند منجر به سانسور مالی شود. با استفاده از دیفای، به دلیل تغییر‌ناپذیر بودن تراکنش‌ها در بلاکچین، هیچ مقام مرکزی مانند دولت، بانک‌ها یا غول‌های فناوری نمی‌توانند نسبت به غیرفعال‌کردن آن اقدام کنند. اگرچه تراکنش‌های انجام شده به صورت عمومی امکان آدیت (ممیزی) شدن دارند در حالی که هویت شما با نام مستعار دلخواه باقی بماند.

– پیچیدگی: توسعه‌دهندگان بلاکچین روزمره سعی بر ایجاد رابط‌کاربری‌های جذاب و ساده‌تر جهت برنامه‌های غیر‌متمرکز میکنند. این موارد به انتقال سرمایه‌ها از سیستم‌های سنتی و پیچیده امروزی به بستر بلاکچین و دیفای کمک میکند.

آشنایی با 4 سرویس مهم در دیفای (Defi)

– صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs)‌: در این صرافی‌ها به واسطه اتصال آن با کیف‌پول کریپتویی، بر سرمایه‌ی خود کنترل داشته و می‌توانید نسبت به معامله توکن‌های مختلف اقدام کنید. همچنین در مقایسه با صرافی‌های متمرکز ریسک کمتری دارند، زیرا اطلاعات مالی به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

– بازارهای غیرمتمرکز مالی (Decentralized Money Markets)‌: یکی از مهمترین سرویس‌های دیفای، پلتفورم‌های وام‌دهی است. سرویسی که کاربران به سادگی سرمایه را در آن پس‌انداز کرده و اقدام به دریافت سود کنند. پرداخت سود مربوطه از طریق دریافت نرخ بهره وام‌ها توسط وام‌گیرنده‌ها انجام می‌پذیرد.

– رمزارزهای ثابت غیرمتمرکز (Decentralized Stablecoins)‌: این رمزارزها که ارزش ثابتی دارند از عناصر سازنده و مهم اکوسیستم دیفای هستند. وظیفه مهم آنها حذف نوسانات و ایجاد ثبات برای سرمایه مورد نظر کاربران در این محیط است. در واقع بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای این امکان را میدهند تا رمزارزهای ثابت را با نسبت از پیش‌تعیین شده برای بدست‌آوردن رمزارز خاصی به پلتفورم آنها بسپارید. رمزارزهای ثابت می‌توانند پشتوانه‌های مختلفی از قبیل ارز فیات، کریپتو و … داشته باشند.

– بیمه غیرمتمرکز: پلتفورم‌های وام‌دهی در حوزه دیفای، در ازای ارائه وام از کاربران مبلغی به عنوان ضمانت وام یا وثیقه دریافت می‌کنند. ارزش ضمانت‌های دریافتی معمولا” از وام ارائه شده بالاتر است که باعث بالا رفتن ایمنی این سیستم وام‌دهی میشود. اما فرض کنید که هکری بتواند اشکالی در کدهای برنامه مربوطه و قرارداد هوشمند پیدا کند، در این صورت مقدار انبوهی از پول در معرض خطر قرار می‌گیرد. برای مقابله با این خطر احتمالی، شکل‌های مختلفی از بیمه‌ به صورت غیرمتمرکز در حال توسعه است.

اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه دیفای

در طول سالیان گذشته، همواره برای مدیریت پول و سرمایه‌گذاری‌ها، درگیر سیستم‌های متمرکزی از قبیل دولت، موسسه‌های مالی و بانک‌ها بوده‌ایم که شفافیت کاملی در عملکرد آنها وجود نداشته است. در صورتی که دیفای یک بستر مالی است که تلاش میکند شفافیت کاملی را برای کاربران خود فراهم کند. در واقع یکی از مزایای اصلی بلاکچین این است که همه کاربران در صورت لزوم از تمامی تراکنش‌ها و رویدادهای رخ داده در شبکه اطلاع حاصل کنند. پلتفورم‌های دیفای از رمزارزها به عنوان ویژگی برجسته بانکی استفاده میکنند.

آینده دیفای

تا این لحظه سرویس‌های مختلفی مانند صرافی‌ها و وام‌دهی در حوزه کریپتو و دیفای بوجود آمده‌اند. بدین‌صورت در سال‌های آینده، می‌توان شاهد بازسازی سرویس‌های مالی مختلفی در این اکوسیستم بود که امروزه در دنیا مورد استفاده قرار میگیرد.
همچنین باید شاهد رابط‌کاربری‌های بهتری باشیم. زیرا نسل اول برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای به نوعی توسط علاقه‌مندان بلاکچین برای افراد آشنا با این حوزه و بلاکچین ساخته‌شده است. در صورتی که میتوان با طراحی رابط‌کاربری مناسب و سهولت استفاده، مخاطبان بیشتری را به این حوزه جذب کرد.

همانطور که در این مقاله به مراتب اشاره شد، دیفای ویژگی‌های بسیار منحصر‌ به فردی را ارائه می‌دهد و از اینرو به بخش جدایی‌نا‌پذیر از اقتصاد کریپتو تبدیل شده است. بنابراین میتوان انتظار به جایی داشت که دیفای از مهمترین پدیده‌های نوظهور در بستر بلاکچین است.

داستان ما

مکس بکس ارائه دهنده خدمات و آموزش در زمینه فناوری بلاک‌چین و کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) است.
هدف ما افزایش سطح دانش عمومی در این عرصه و همین‌طور توسعه این تکنولوژی با شعار «دانش بدون مرز» است.

مفاهیم پایه

اطلاعات تماس

شماره تلفن:

۰۲۱۹۱۰۰۲۱۹۱
۰۹۰۱۸۵۰۳۰۳۲

ایمیل:

info@maxbex.com