با تکنولوژی شگفت‌انگیز اتریوم آشنا شوید

مدت زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه

اتریوم

فهرست مطالب این مقاله

اگر اینترنت را درک کنید در فهم اتریوم به شما کمک خواهد کرد. امروزه، داده‌های شخصی ما، گذرواژه‌ها و اطلاعات مالی ما همه به طور عمده روی کامپیوترهای دیگران در سیستم‌های ابری (کلود) و سرورهای شرکت‌هایی مانند آمازون، فیس‌بوک یا گوگل ذخیره می‌شوند. حتی همین مقاله نیز روی سرور تحت کنترل یک شرکت ذخیره شده. نگهداری آن در فضای وب و اس‌ها تیم‌های متخصصی دارند که ذخیره‌سازی و امنیت این داده‌ها را تضمین می‌کنند و هزینه‌های میزبانی (هاستینگ) و آپتایم را حذف می‌کنند.

با این وجود، این سیستم از جهاتی ضعف‌هایی هم دارد. همانطور که می‌دانید، یک هکر یا دولت مرکزی می‌تواند علی‌رغم میل شما به فایل‌ها و اطلاعات شما بدون اینکه متوجه شوید دسترسی داشته باشد. به این معنا که می‌تواند اطلاعات مهم شما را بدزدد، در اختیار دیگران قرار دهد و یا تغییر دهد.

برخی از افراد، طراحی متمرکز و تحت سلطه اینترنت را “گناه اصلی” اینترنت عنوان می‌کنند. هدف فناوری بلاک چین رسیدن به شبکه‌ای غیرمتمرکز و کاملا امن است. اتریوم یکی از جدیدترین فناوری‌های ایجاد شده در راستای پیوستن به این جنبش‌ست.

چرایی بوجود آمدن اتریوم

هدف بیت کوین مشخص است. قصد دارد بانکداری آنلاین را مختل کند. اما هدف اتریوم، استفاده از بلاک‌چین برای جایگزین کردن حضور شخص ثالث اینترنتی است. آنهایی که اطلاعات را ذخیره می‌کنند، قراردادهای رهنی را انتقال می‌دهند و ابزارهای پیچیده مالی را پیگیری و دنبال می‌کنند.

به طور خلاصه این ارز می‌خواهد یک رایانه جهانی باشد. در ادامه مدل فعلی سرویس‌دهنده_مشتری (client-server) را، غیرمتمرکز یا به قول بعضی‌ها دموکراتیک کند.

با استفاده از اتریوم، هزاران نود (آنچه که به اصطلاح گفته می‌شود) جایگزین سرورها و سیستم‌های ابری می‌شوند. این نودها توسط داوطلبانی از سراسر جهان اداره می‌شوند و از این رو “رایانه جهانی” شکل می‌گیرد.

با نگاه به لیست برنامه‌های کاربردی مختلف متوجه می‌شوید که این برنامه‌های کاربردی از اپلیکیش‌های بانکداری و تناسب اندام گرفته تا برنامه‌های پیا‌م‌رسان، اطلاعات کارت اعتباری، سابقه خرید و سایر داده‌های شخصی شما را در جایی ذخیره می‌کنند، جایی که عموما سرور تحت کنترل شخص ثالث است. حتی انتخاب اپلیکیشن‌های شما تحت کنترل و مدیریت شخص ثالث است. مثلا اپل یا گوگل برنامه‌های کاربردی خاصی را نگهداری، کنترل و عرضه (یا در بعضی موارد، سانسور) می‌کنند و شما فقط می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید.

اتریوم چطور در ساختارهای قراردادی تحول ایجاد کرد؟

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود اتریوم کنترل داد‌های موجود در این نوع سرویس‌ها را به صاحبانش باز خواهد گرداند.

ایده این است که یادداشت‌های شما تحت کنترل یک نهاد نخواهد بود و هیچ کس نمی‌تواند ناگهان اپلیکیشنی را قطع، محدود یا ممنوع کند. یا موقتا” همه نوت بوک‌های شما را آفلاین کند. تنها کاربر است که می‌تواند تغییرات را ایجاد کند نه هیچ نهاد دیگری.

از نظر تئوری، با استفاده از این روش، کنترلی که افراد در گذشته روی اطلاعات داشته‌اند با دسترسی آسانی که در عصر دیجیتال به وجود آمده است تجمیع می‌شود. هر بار ویرایشات را ذخیره و یادداشت‌ها را اضافه یا حذف می‌کنید، همه‌ی نودهای موجود در شبکه تغییر را اعمال می‌کنند.

در واقع اتریوم پلتفرم و بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند است. این پلتفرم به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بتوانند برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) را روی بلاک‌چین اتریوم ایجاد کنند. اتر (ETH) ارز دیجیتال بومی این بستر یا پلتفرم است.

موسسین و پشتیبان‌های اتریوم

بخش‌هایی از اتریوم توسط بنیاد Ethereum که یک موسسه غیرانتفاعی است پشتیبانی می‌شود. این موسسه خود بخشی از یک اکوسیستم بزرگتر اتریومی است. کنسرسیوم شرکت‌های سرمایه‌گذاری اتریوم مانند Ethereum Enterprise Alliance (اتحاد سازمانی اتریوم)، نمونه‌ای از آن است.

اتریوم

Vitalik Buterin ویتالیک بوترین برای اولین بار مفهوم اتریوم را در سال 2013 مطرح کرد. ایدۀ او، توسعه یک بلاکچین متن باز (اوپن سورس) متفاوت از بیت کوین (BTC) بود.

از این رو در زمینه اجرای قراردادهای هوشمند، پیشگام شد. در بلاکچین اتریوم، یک قرارداد هوشمند مانند یک برنامه کامپیوتری خودران، رفتار می‌کند. در صورت تحقق شرایط خاص، به طور خودکار اجرا می‌شود. بلاک چین اتریوم اجازه می‌دهد که کد قرارداد هوشمند دقیق و مطابق برنامه، بدون هیچ خاموشی و down time، سانسور، تقلب یا دخالت شخص سوم اجرا شود. شبکه اتریوم با تولید 73 میلیون اتر اولیه در 30 ژوئیه 2015 فعالیت خود را آغاز کرد.

چگونه اتریوم استخراج می‌شود؟

استخراج Ethereum در حال حاضر براساس پروتکل اثبات کار(POW) همانند بیت کوین انجام می‌شود. ولی با این برنامه که در آینده با الگوریتم اثبات سهم (Proof-of-stake) کار کند. استخراج اتریوم زمانی عملی می‌شود که ماینرها از توان محاسباتی خود برای حل یک مساله ریاضی استفاده می‌کنند. و آن هم یعنی؛ پیدا کردن هش متادیتای منحصر به فرد هدر بلوک. اولین ماینری که با موفقیت مساله را حل کند (هش را پیدا کند) به کل شبکه اتریوم  اعلام می‌کند که بلاک ماین شده است است تا دیگر نودها تایید کنند و بلاک را به بلاک چین اضافه کند.

قرار بود بلاک چین Ethereum از ژانویه 2020 از سیستم POW به سیستم POSِ کم مصرف کوچ کند اما این سررسیدِ زمانی، عملی نشد. انتظار می‌رود این تغییر به POS و انتشار Ethereum2.0 در اواخر سال 2020 رخ دهد.

استخراج اتریوم بر پایه الگوریتم Ethash است و ماینرهای ETH پاداشی معادل 5ETH به ازای ساخت هر بلوک در ابتدای ایجاد شبکه دریافت می‌کردند. در پایان سال 2017، هارد فورک بیزانسی (Bizantine) بلاک چین Ethereum  رخ داد که پاداش بلوک را از 5 اتر به 3 اتر کاهش داد. در اوایل سال 2019، پاداش باز طبق آنچه thirdening خوانده می‌شود به 2 اتر کاهش یافت.

پروتکل اثبات کار Ethereum

پروتکل اثبات کار Ethash باعث می‌شود استفاده از ASIC  یا همان دستگاه‌های ماینر برای استخراج سودآوری نداشته باشد(برخلاف بیت کوین). استخراج هر بلوک Ethereum به طور متوسط 12 ثانیه به طول می‌انجامد و سطح دشواری استخراج، متناسب با میزان کل توان سخت افزاری (یا هش ریت شبکه) است که برای استخراج اتریوم استفاده می‌شود.

معاملات و تراکنش‌های اتریوم که گس (Gas) نامیده می‌شوند مسئول تامین انرژی کل شبکه هستند به این معنی که شما باید گس (اتر) خود را در راستای تغییرات بلاک چین هزینه کنید . Ethereum همچنین یک کد داخلیِ کاملا تورینگ دارد. یعنی یک زبان تورینگ کامل است.

اتریوم برای چه استفاده می‌شود؟

توسعه دهندگان (دولوپرها)، پلتفرم اتریوم را، برای ساخت نوع جدیدی از Dappها استفاده می‌کنند. این بستر  می‌تواند کاربردها ی متنوعی داشته باشد  از ایجاد دارایی‌های دیجیتال جدید و برنامه‌های کاربردی تحت وب نامحسوس گرفته تا ساخت سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز  و دیگر موارد. هرکسی در سراسر جهان قادر است آزادانه و رایگان به شبکه اتریوم متصل شود.

اتر، واحد پول بومی بلاک چین اتریوم است به عنوان پول دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به هر کسی در هر جای جهان مستقیما ارسال شود. اتر می‌تواند به عنوان روشی برای پرداخت یا یک ذخیره ارزش استفاده شود.

چطور اتریوم بخریم؟

اگر شما ماینر در بلاک چین اتریوم نیستید (که البته اگر استخراج کنندۀ حرفه‌ای نباشید خیلی برایتان پرهزینه خواهد بود) می‌توانید اتریوم را در صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید. قبل از انتخاب صرافی حتما تحقیق کنید. شما همچنین می‌توانید اتر خود را در صرافی یا در کیف پول سرد و گردم (hot/cold wallet) ذخیره کنید. اتریوم در حال حاضر بعد از بیت‌کوین، یکی از معتبرترین کوین‌ها در بازار کریپتو کارنسی محسوب ‌می‌شود.

داستان ما

مکس بکس ارائه دهنده خدمات و آموزش در زمینه فناوری بلاک‌چین و کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) است.
هدف ما افزایش سطح دانش عمومی در این عرصه و همین‌طور توسعه این تکنولوژی با شعار «دانش بدون مرز» است.

مفاهیم پایه

اطلاعات تماس

شماره تلفن:

۰۲۱۹۱۰۰۲۱۹۱
۰۹۰۱۸۵۰۳۰۳۲

ایمیل:

info@maxbex.com