امروز برابر است با :25 نوامبر, 2020

مفهوم استخراج در بلاک چین

مفهوم استخراج در بلاکچین ( Mining )

چرا وجود استخراج در بلاکچین ضروریست ؟

تکنولوژی بلاکچین، پیشگیری از کلاهبرداری را در اولویت خود قرار داده است. هرگونه تراکنش، تنها بعد از اعتبار سنجی (Validating ) و تایید اضافه می­شود. این فرآیند، جهت جلوگیری از معاملات جعلی یا کلاهبرداری می­باشد. فرآیند اعتبارسنجی از طریق استخراج انجام شده و به این شکل است که ماینرها ( استخراج کننده ها) برای تایید تراکنش­ها، پاداش میگیرند.

با ماینینگ، میتوان درآمد هم کسب کرد؛ ولی میزان این درآمد به ظرفیت استخراج شما بستگی دارد.

ماینینگ(استخراج) به برخی منابع مانند سخت افزار محاسباتی، سیستم خنک کننده، برق و نگهداری نیاز دارد. هر چقدر استخراج، قدرت بیشتری داشته باشد، ظرفیت استخراج هم بالاتر رفته و میتوان درآمد بیشتری کسب کرد.

استخراج بلاکچین چیست؟

استخراج بلاکچین فرآیندی است که برای اعتبارسنجی معاملات و تراکنش­های جدید استفاده میشود. بلاکچین­ها از روش­های مختلفی برای اعتبار سنجی استفاده میکنند. در حالت کلی، زمانیکه تراکنش جدیدی در بلاکچین اتفاق بیافتد، قبل از افزودن این تراکنش­ها به بلاک، به تمام استخراج کنندگان یک معادله ریاضی داده میشود. این مساله ریاضی، یک معادله دشوار و مبتنی بر الگوریتم هش ( Hash ) است که فقط بوسیله روش Brute-force  قابل حل می­باشد.

Hash Rate (نرخ هش)

اصطلاح Hash rate، به سرعتی که کامپیوتر قادر به انجام محاسبات است اشاره میکند. در زمینه بیت کوین و رمزارزها، نرخ هش،  نشان دهنده کارایی و عملکرد یک ماینر است. بدین معنی که یک سخت افزار ماینر، هنگام تلاش برای محاسبه یک هش بلاک معتبر،  با چه سرعتی کار کرده و محاسبات را انجام میدهد.

به طور خلاصه، استخراج، فرآیند جمع آوری داده­های بلاکچین و هش (Hash) کردن آنهاست؛ تا زمانی که هش مربوطه پیدا شود. اگر هشی را پیدا کنید که شرایط تعیین شده توسط پروتکل را برآورده کند، این حق را دارید که بلاک جدید را به شبکه منتقل کنید. در این مرحله، سایر شرکت کنندگان در شبکه زنجیره، زنجیرۀ بلاک خود را به روزرسانی می­کنند تا بلاک جدید در آن قرار بگیرد.

تنها راه حل این معادله این است که تمام جواب­های ممکن چک شود و هیچ راه میان بری وجود ندارد. یافتن راه حل به هوش نیاز ندارد، بلکه فقط سرعت محاسبات بیشتری میطلبد. به همین دلیل است که راه حل این معادله ریاضی، اثبات انجام کار (POW ) نامیده میشود. اثبات انجام کار، بدین معنی است که استخراج کننده (Miner)، وقت و منابع خود را برای یافتن راه حل صرف کرده است. استخراج به منابع زیادی نیاز دارد و برای صرف وقت و منابع، استخراج کننده پاداشی را دریافت میکند.

استخراج بلاکچین، تقریبا با کامپیوترهای معمولی خانگی غیر ممکن است و به سخت افزار خاصی احتیاج دارد که سرعت محاسبات بیشتری را در حل مساله­های مربوطه دارند. استخراج به دو صورت میتواند رخ دهد؛ استخراج فردی و جمعی.

استخراج فردی ( Individual Mining )

در این حالت، هر ماینر، کامپیوتر خودش را که سخت افزاری قوی دارد، برای استخراج، راه اندازی و در بلاکچین مدنظر ثبت میکند. زمانیکه معاملات و تراکنش­های جدید در شبکه ارائه می­شوند، به تمامی ماینرها در آن شبکه بلاکچین، یک معادله ریاضی داده میشود. در ادامه، سخت افزارهای ماینر شروع به جست­و­جو برای حل معادله ریاضی مربوطه میکنند و اولین ماینری که جواب را پیدا کند، به باقی ماینرها اعلام میکند که راه حل پیدا شده است. بلافاصله پس از آن، سایر ماینرها جواب را بررسی میکنند تا از تایید غلط در بلاک جلوگیری کنند. پس از تایید راه حل، ماینرِ مورد نظر پاداش گرفته و تراکنش به بلاکچین اضافه میشود.

استخراج جمعی ( Pool Mining )

گاهی اوقات یک ماینر به تنهایی منابع کافی برای استخراج بلاک را ندارد. در چنین مواردی تعدادی ماینر به اتفاق هم و به صورت گروهی فرآیند استخراج را انجام داده و در انتها پاداش مربوطه را، به میزان کار انجام شده، بین خودشان تقسیم میکنند.

مقایسه استخراج فردی و گروهی ( Solo vs Pool Mining )

در استخراج به اولین شخص یا گروهی از افراد که راه حل صحیحِ معادله ریاضی را پیدا میکنند، پاداش داده میشود.

با افزایش سختی معادلات ریاضی در گذر زمان و رشد شبکه بلاکچین، به قدرت محاسباتی بیشتری هم نیاز داریم. به همین دلیل همیشه اولین ماینر پاداش را از آن خود کرده و خیلی از ماینرهای ضعیفتر، پاداشی کسب نمیکنند. این حالت تصادفی دریافت پاداش که بر اساس رقابت بالای ماینرها است، باعث ایجاد معضلات و مشکلاتی در بازدهی آن­ها میشود. به همین دلیل ماینرهایی که فردی کار میکنند، پس از مدتی ممکن است با مشکلاتی از قبیل تامین هزینه­های بالای برق و انرژی یا تامین سرمایه کلان برای تهیۀ سخت افزارهای قدرتمند، مواجه شوند.

بنابراین، ماینرها سعی میکنند گروه­هایی تشکیل دهند، تا شانس دریافت پاداش را بالا برده و همچنین هزینه­های پایینتری بپردازند. استخراج به صورت گروهی، مدل­های مختلفی دارد؛ ممکن است در گروه­هایی، همۀ ماینرها فقط برای استخراج یک رمزارز تلاش کنند و یا اینکه در حالتی دیگر، گروه­­های چندگانه، ماینرها را طوری تنظیم کنند که رمز ارزهای متفاوتی را استخراج کنند.

 

مزایای استخراج گروهی ( Pool Mining )

  • هزینه­های پایین­تر استخراج
  • توزیع درآمد بهتر بین ماینرها در گذر زمان
  • امکان ایجاد درآمد بالقوه بیشتر

معایب استخراج گروهی ( Pool Mining )

  • تقسیم پاداش های بلاک میان ماینرها
  • امکان بروز وقفه­های زمانی در استخراج به دلایل مختلف
  • تغییرات ساختار پاداش­دهی توسط مسئول هماهنگی گروه
اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *