امروز برابر است با :25 نوامبر, 2020

مکانیزم اجماع در بلاک چین consensus

 مکانیزم های اجماع ( Consensus ) در بلاکچین : Proof of work

بلاکچین، یک شبکه اشتراکی غیر متمرکز است که هیچ شخصیت یا هویت متمرکزی ندارد. اگرچه این خصوصیت، چارچوبی را ایجاد می کند که از منبع فردی و متمرکز بودن به دور باشد؛ ولی موارد قابل توجهی را رقم می زند. اینکه چگونه تصمیمی گرفته می­شود و یا چگونه فرآیندی می­ تواند کامل شود؟

به عنوان مثال، برای اینکه تبادلات رمز ارزها به درستی صورت پذیرند، باید توسط بلاکچین تایید شوند. این تاییدیه­ها به ساز و کارهای اجماع ( Consensus ) بستگی دارند. این قابلیت سیستم را قادر می سازد تا بدون توجه به مخالفت برخی از اعضای سیستم، بدون وقفه به کار خود ادامه دهد.

Proof of Work

(Proof of work (POW منحصرا برای رمز ارزها به وجود آمده و از سال ۲۰۰۹ به طور رسمی شکل گرفته و تاکنون قدرت و امنیت خود را نشان داده است. در حال حاضر این سیستم نسبت به سایر سیستم­ها نیز بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

اثبات کار (که به طور خلاصه POW گفته می شود) مکانیزمی برای جلوگیری از هزینه دوباره (Double-Spending ) است. بدین صورت که اگر تراکنشی انجام شود و مبلغ مورد نظر، هزینه شده یا انتقال پیدا کند، از دوباره خرج شدن آن جلوگیری میکند. اکثر رمز ارزها از این مکانیزم به عنوان الگوریتم اجماع (consensus) استفاده می کنند. این همان چیزی است که ما آن را روشی برای تأمین امنیت دفتر کل رمز ارز (Ledger) می نامیم. این مکانیزم، در واقع این اطمینان را می دهد که کاربران نمیتوانند پولی را دوبار خرج کنند. یا بعبارتی نمی توانند پولی که ندارند را خرج کنند. مثلا فرض کنید شما قصد دارید یک فنجان قهوه خریداری کنید. زمانی که شما پول را به صندوقدار کافه تحویل دهید، او پول شما را در صندوق میگذارد. روشن است که شما دیگر نمیتوانید با همان پول از کافه­ای که چند خیابان آنطرف­تر است مجددا خرید کنید. اما شما به راحتی قادرید یک متن واحد را در یک لحظه برای چندین نفر ایمیل کنید. از آنجا که ماهیت رمزارزها دیجیتال است و تمام ارزشی که شما قصد دارید منتقل کنید، در واقعی نوعی دیتا است، اگر فرآیندی وجود نداشته باشد که شما را محدود کند، قادر خواهید بود با مقدار معینی ارز دیجیتال، بارها خرید کنید. در واقع هدف سیستم و فرآیند POW جلوگیری از همین پدیده یا Double-Spending است.

استخراج (Mining)، بخش اصلی اکثر اشکال پول دیجیتال و مدرن و همچنین برنامه­های برجسته در حوزه بلاکچین است. علاوه بر این، برای اتریوم ، یک تراکنش باید در بلوک هایی با یک هدف خاص قرار بگیرد تا به عنوان یک جنبه اصلی از تاریخ اعلام شود. به همین دلیل ، این فرآیند را اثبات انجام کار (POW) نامگذاری کرده اند.

در اصل شرایط بدین صورت است که اعضای سیستم باید نشان دهند چه تعداد عملیات انجام داده­اند تا ظرفیت تایید تراکنش­ها را داشته باشند و به این شکل برای تایید هر بلوک پاداش می­گیرند. این پاداش­ها برای استخراج کنندگان (Miners) به عنوان یک مشوق عمل می کند. در مجموع، پاداش یک بلوک، شامل پاداش کلی بلوک و کل هزینه­های تراکنش­های موجود در آن بلوک می­باشد.

بعنوان مثال، برای اتریوم، یک تراکنش باید در بلوک­هایی با یک هدف خاص قرار بگیرد، تا به عنوان یک جنبه اصلی از تاریخ شناسایی شود. به همین دلیل ، این فرآیند را اثبات انجام کار (POW) نامگذاری کرده­اند.

همچنین سهم بالای مالی استخراج کننده­ها، تضمین میکند که کوین­های ایجاد شده، با انگیزه واقعی و پشتوانه پول­های واقعیِ رایج حمایت شده­اند و به نوعی فرآیند استخراج، جریان تبدیل پول­های نقدی و ارزهای رایج به کوین­های ارز دیجیتالی می­باشد.

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *